ניקוי וחיטוי מזגן מיני מרכזי

ניקוי וחיטוי מיני מרכזי

ניקוי וחיטוי של מיני מרכזי מצריך הבנה עמוקה של מערכת המיזוג, הצורך, ורמת הניקוי והחיטוי הנדרשת. ולא פחות חשוב: גישה נוחה

 שלום שמי רענן, היזם והמנהל של "משב רוח" מומחים לחיטוי מזגנים. הדרך שלי רצופה בלימוד והקניית ידע לאחרים. השוק ענק, המודעות נמוכה, הסכנות הבריאותיות בהימצאות עובש וחיידקים במזגנים מוכחות ולכן חשוב לי ללמד להדריך.

הקדמה

רוב המזגנים מסוג מיני מרכזי שמותקנים בארץ, מותקנים בצורה שמקשה מאוד על הניקוי והטיפול בהם. מתקיני מזגנים רבים לא חשבו על זה שפעם יצטרכו לנקות את המזגן והתקינו אותו בצורה כזו שמקשה על הגישה. פשוט מחוסר מודעות. לכן זה אתגר רציני מאוד לבצע ניקוי וחיטוי למיני מרכזי , שיבטיח תוצאות משביעות את הדעת מבחינת איכות האוויר שהמזגן מייצר בבית.

לאחר שהבנתי את המורכבות ולאחר כמה מאות מזגנים ש"פגשתי" נסעתי לכנס מקצועי בדאלאס ארצות הברית של אגודת מנקי התעלות   NADCA הארגון הזה כולל בתוכו אלפי טכנאים שעיקר עבודתם הוא DUCT CLEANING  תחום זה נקרא אצלנו ניקוי מזגנים. הארגון מכשיר ומסמיך טכנאים ומקיים השתלמויות שנתיות בכל רחבי ארה"ב. ואכן לאחר שעברתי גם קורס אינטרנטי וגם קורס טכנאים מעשי במשך 3 ימים, נפגשתי ולמדתי מהטובים בענף אני מרגיש "מקצוען". בנוסף לניקוי וחיטוי למעלה מ 100 מערכות מיני מרכזי בשנים האחרונות אני יכול לומר בוודאות שיש בידי היום גם ידע מקצועי ממקור ראשון וגם ניסיון רב כדי להתמודד עם האתגרים.

כנס דאלאס

ואכן עם חזרתי לארץ הוספתי וקניתי ציוד רב לניקוי וחיטוי תעלות, שואב אבק עם פילטר HEPA מיוחד, חומרים וציוד יעודים לניקוי וחיטוי. כמו באמריקה! 

האם ולמה לנקות מזגן מיני מרכזי ?

מזגנים שאני פוגש הם בד"כ בני 5 שנים ויותר. הצטברות אבק, והתפתחות עובש היא כמעט בלתי נמנעת. המזגן סתום וחנוק ויעילותו פוחתת , זולל יותר חשמל אבל בעיקר הוא מפיץ ריחות רעים אבק ועובש לכל עבר ומייצר מפגע תברואתי. המטרה של משב רוח היא לחסוך עלויות עצומות הכרוכות בפירוק של התקרה, שינוע של המזגן לבית מלאכה, החלפת תעלות, שיפוץ ובניה מחדש של הגבס. עלויות אלו יכולות להגיע ל10,000 שח בעוד שעבודה שלנו מוערכת ב 2000-3000 ₪ בלבד.  

איך בנוי מזגן מיני מרכזי

מערכת מיזוג מיני מרכזית מחולקת באופן עקרוני ל- 3 יחידות:

 1.  היחידה הפנימית שנקראת מאייד \סוללה וכוללת גם מניפה\ מאוורר שמפזר את האוויר לתעלות. כמו כן יש מגש לאיסוף נוזלים שנקרא גם אמבטיה.

 • כדי לנקות את המאייד אנו משתמשים בסבון ירוק אקולוגי, שאינו פוגע במזגן, בציוד ובקירות. הסבון ממיס את הלכלוך ומפרק את החומר האורגני שנדבק.  כמובן שלא מתיזים פנימה אקונומיקה שהינה רעילה לנשימה ולמזגן. 
 • מברישים \ מסרקים היטב עם מברשת ייעודית כדי לעזור לפנות את הפסולת מהמאייד.
 • שוטפים היטב במים עם לחץ. למשב רוח יש מכשיר שטיפה שפותח במיוחד. יתרונו בכך שאינו גורם נזק לעלים הרגישים של המאייד ואינו מתיז מים לכל עבר דבר שעלול לגרום נזק לתקרת גבס ולסביבה, אולם לחץ חזק מספיק שיחדור לעומק המאייד ויספק כמות מספיקה של מים שתפנה את כל הפסולת.
 •  מחטאים בעזרת חומר חיטוי וירופיקס על ידי התזה ממרסס לחץ. החומר חייב להגיע עמוק פנימה לתוך כל צלעות המאייד ולרדת למגש הניקוז. חומר חיטוי ישמיד את מירב החיידקים והעובשים 
 • מגש הניקוי עובר גם כן שטיפה יסודית וחיטוי בהתאם לגישה אליו. חובה לעשות זאת בכל עבודה כדי למנוע צמיחה מחודשת

 2.  מניפה  ומרכזת – 

 • המניפה מקבלת טיפול יסודי על ידי הברשה ושאיבה. לעיתים רחוקות ניתן לפרק אותה ממקומה בקלות ולכן פיתחנו דרך לנקות אותה כאשר היא במקומה.
 • מרכזת זהו החלל בו כל התעלות מתפצלות וכדאי להגיע אליו ולנקות ולחטא אותו גם כן

 3.  התעלות:

 • כאשר באים לעשות ניקוי מזגן מיני מרכזי אי אפשר להתעלם ממצבן של התעלות. חובה לעשות בדיקה של נוכחות אבק ועובש גם בתעלות וגם על פני התריסים. אם בבדיקה נמצא שהמזגן נגוע בעובש והתעלות מעופשות, אי אפשר להתפשר בניקוי של היחידה הפנימית בלבד. העובשים שיישארו בתעלות ימשיכו להתעופף בבית ידביקו אזורים אחרים וגם את המזגן שוב וחוזר חלילה. לכן במזגן שנגוע בעובש חובה לבצע בנוסף לניקוי היחידה הפנימית גם ניקוי של התעלות וחיטוי מערכתי. כדאי לעשות ניקוי תעלות גם במקרה של אבק רב, במיוחד בבית שדייריו מתלוננים על אלרגיה ואסטמה.
 •  שאיבה והברשה –למשב רוח ציוד מיוחד מותאם לפי סוג התעלה, קוטרה ואורכה. במערכות מיני מרכזיות ביתיות בישראל יש לרוב תעלות אויר מצינור שרשורי דק. תעלות אלו הן מאוד עדינות ופריכות ומחייבות זהירות רבה. אל המברשת מחברים שואב אבק ומברישים ושואבים את התעלה לאורכה, ומסלקים את רוב הפסולת. שואב האבק מצויד בפילטר HEPA שהינו בעל דרגת סינון הכי גבוהה ומבטיח שמה שנשאב מתוך המזגן אינו מתפזר בחלל הבית. 
 •  מחטאים – גם כאן יש לנו מכשור מיוחד ששוכלל במשב רוח אני לא אפרט אותו כאן כדי למנוע ריגול תעשייתי. שמעתי על טכנאים שמרססים עם FOGGER לתוך הגריל במרחק של 1-2 מטר לכל היותר. את חומר החיטוי שאתו אנו משתמשים מחדירים לעומק התעלה ולכל אורכה!!!  ולאחר שהוא מתייבש הוא מבטיח חיסול והשמדה של חיידקים והעובש.

דגשים

 • בחלק מן ההתקנות בארץ יש צורך להתקין פתח שרות למזגן בתקרת גבס.
  פתח שרות למזגן בתקרת גבס
  פתח שרות למזגן בתקרת גבס
  זהו פתח עם מכסה פלסטי לבן אסתטי שאינו דורש עבודת גבס שפכטל או צבע לאחר התקנתו. הביצוע מהיר ונקי וכחלק מהשרות שלנו. פתח שרות מאפשר לנו להגיע לחלקי המזגן שמכוסים על ידי התקרה ולנקות ניקוי יסודי ומקיף. התקנת פתח שרות חשובה להמשך תחזוקת המזגן גם בשנים הבאות ותחסוך לכם כסף.
 • עבודה על מיני מרכזי מצריכה 2 אנשים ואורכת בין 3-5 שעות. יש לנו ציוד רב, ועבודה אינטנסיבית. בזמן העבודה אנו מבקשים מרוב בני הבית לא להיות נוכחים. אנו מפעילים את המזגן לבדיקה לאחר הסיום, מכבים ומבקשים להשאיר אותו כבוי כשעה נוספת כדי לאפשר לחומר החיטוי להתייבש.  
 • כדי לתכנן עבודה ולהכין הצעת מחיר מותאמת אני חייב לראות את המזגן שלכם. אפשרי לעשות ביקור מקדים בעלות 250 שח, שיוחזר עם עבודה מעל 2500 ₪. אני מעדיף שתצלמו לי סרטון. הכנתי לכם סרטון דוגמא קצר שמסביר מה אני צריך לראות ולדעת כדי לתכנן עבודה ולהכין הצעת מחיר מותאמת. אנא שלחו את הסרטון או התמונות שצילמתם בווצאפ ל     052-3737902
 • מחירון החברה בנוי לעשות את החיים קלים וברורים לכולנו. כפי שהבנתם מהמאמר יש משתנים רבים ושונים בכל עבודה ולכן מה שייקבע במדוייק את המחיר הוא ההתרשמות שלי מהיקף העבודה והסכמה שלכם.
 • אני לא מאמין בחצי עבודה. כל ניסיון של בעל הבית (בד"כ בדירות שכורות) לחסוך על חשבון האיכות של הביצוע אינו מקובל עליי ובמקרים כאלו אני מסרב לקבל את העבודה. 

לשירותכם רענן  0523737902

לנוחיותכם צרפנו את המחירון

"מיני פרש"

690 כולל מע"מ
 •  ניקוי עמוק שטיפה וחיטוי למאייד \ סוללה למיני מרכזי בשיטה ייחודית למשב רוח, גם במקרים של גישה קשה*
 • שטיפה עמוקה בחומר ניקוי ירוק, הברשה, שטיפה בלחץ מים, וחיטוי עמוק.
 • ניקוי וחיטוי של של מגש הנוזלים + טבליות נגד עובש וסתימות.
 • ניקוי וחיטוי פילטרים.
 • פתיחת דופן המזגן במידת הניתן וניקוי מהצד הפנימי ללא תוספת עלות.
 • אינו כולל פתיחה\ טיפול בסתימה\ נזילה\ ריח ממקור חיצוני \ניקוז.
 • במקרה של גישה קשה יתכן ותחול תוספת מחיר

"טוטאל פרש"

2500 כולל מע"מ
 • שיקום מערכת מיזוג : ניקוי וחיטוי לכל מערכת המיזוג: מנקודת כניסת האוויר ועד היציאה כולל מאייד ועד 5 תעלות . מרכזת ומניפה בתוספת תשלום.
 • ניקוי ושטיפה עמוקה למאייד \ סוללה בשיטה ייחודית למשב רוח : שטיפה עמוקה בחומר ניקוי ירוק, הברשה, שטיפה בלחץ מים, וחיטוי עמוק.
 • ניקוי וחיטוי של מגש הנוזלים + טבליות נגד עובש וסתימות .
 • הברשה לתעלות גמישות \ שרשורי או פח על ידי מכונה חשמלית מותאמת, שאיבה עם שואב HEPA , וחיטוי לכל אורך התעלה בציוד ייעודי, פיתוח של משב רוח.
 • ניקוי וחיטוי גרילים.
 • ניקוי וחיטוי פילטרים.
 • פתח שרות עם דלת בתקרת גבס תוספת 650 ש"ח במידת הצורך
 • מומלץ !!! ניקוי וחיטוי מרכזת ומניפה תוספת 500 ש"ח
פופולרי

NanoFix

לאחר מחקר ארוך בחרנו להשתמש בחומר חיטוי תוצרת ארה"ב המתקדם ביותר מכל חומרי החיטוי הקיימים בשוק והינו בחזית הטכנולוגיה. החומר מבוסס על ננו טכנולוגייה ומאושר על ידי ה- EPA לשימוש במזגנים ובמגוון רחב של אפליקציות ומיקומים.

NanoFix הינו שם המוצר בישראל, וכל מידע נוסף עליו יימסר ללקוח עם ההזמנה ותוך כדי התחייבות לשמירה על חסיון, לצמצום ומניעת ריגול תעשייתי. 

NanoFix מייצר שכבת הגנה עמידה בפני שחיקה  שמייצרת הגנה לטווח אורך מפני 99.9% של המיקרואורגניזמים שעלולים להתפתח במזגנים. עובש, פטריות, חיידקים, טחב, וירוסים ועוד. להבדיל מכל חומרי הניקוי הסטנדרטיים, פעולתו ממשיכה לעוד חודשים רבים לאחר יישומו.

שיטת שלושת המ"מים של ה- NanoFix

משמיד

מיד עם יישומו, החומר משמיד ומחסל את שארית המיקרו אורגניזמים שאולי נשארו במזגן לאחר השטיפה.

מצפה

יוצר שכבת ציפוי שנקשרת למשטח. השכבה נשארת פעילה לזמן רב ואינה יורדת אלא לאחר שימוש שוחק או בכוונה תחילה.

מגן

כל מיקרואורגניזם שיגיע למשטח יתקל במחסום פיזי בצורת בליטות חדות, דמויי חרבות שמונע את חדירתם והיצמדותם על ידי פגיעה ופרוק קרום ההגנה שלהם והשמדתם. זהו המוצר היחידי שמונע וחוסם הדבקה מחודשת!!!

 • נבדק לאורך זמן במעבדות עצמאיות בארה"ב והוכח כיעיל ביותר!
 • מספק חיטוי שאריתי ארוך טווח ( להבדיל מכלור, מי חמצן וכו')
 • מבוסס טכנולוגיה ירוקה, אינו משחרר חומרים לסביבה. אינו מכיל רעלים, פנולים, אלכוהול, מתכות כבדות ורעילות, או יוני כסף.
 • בטוח לשימוש לטכנאים ולמשתמשים במזגן, אינו רעיל. אינו מגרה את מעברי הנשימה וניתן להיות בחדר תוך כדי ומיד לאחר החיטוי. אינו מצריך שימוש בנשמית או מסיכה !
 • מבוסס מים, חסר צבע וריח.
 • אינו גורם להתפתחות זנים עמידים
 • מאושר על ידי ה- EPA כנגד טווח רחב של יישומים ומיקרואורגניזמים, גם חיידקים העמידים ביותר כנגד אנטיביוטיקה כמו MRSA.
איך עובד ננופיקס חומר חיטוי שאריתי

NanoFix* The ultimate Antimicrobial solution

How it Works

When applied to a surface or incorporated into a material, the material creates a Micro-biostatic Antimicrobial Coating on the surface that inhibits odor causing bacteria, mold and mildew.
The Micro-biostatic Antimicrobial Coating forms a protective surface protectant by forming a nano bed of spikes that disrupts the microorganism's membrane resulting in the loss of energy in the microbe and its demise. This new technology provides a perfect approach to inhibiting microorganisms without the use of unsafe heavy metals or poisons. This mode of action is entirely unique to other antimicrobials.

The molecule is made up of several sections:

 • One end of the molecule forms a strong bond to the surface it is applied on or into.  The surface can be either porous or non-porous.
 • The other end of the molecule forms a microscopic bed of nails that stand straight up from the surface. This nano bed of nails disrupts the microbe's membrane resulting in its demise.  All of this takes place without the use of heavy metals or poisons.

Because Microbiostatic Antimicrobial Coating’s methodology mechanically disrupts the membrane of the microbe, no microbial resistance "superbugs" are ever created from the treatment.

The key function of the molecule is the long chain of atoms that make up the spike that are large enough to pierce the cell walls of various microbes. Being only about one thousandth the diameter of a human hair, they are too small to harm large cells in mammals. These chains of atoms carry a strong positive charge that attracts negatively charged bacteria.

Green Technology

Because we accomplish all of this without the use of poisons or metals and do not create microbial resistant strains, we are the 'Green' solution to inhibit microbial growth.

We address the two main ecological concerns associated with leaching antimicrobials: bleeding harmful toxins into the environment and the generation of adaptive organisms (superbugs).

Q: What happens to The product after a treated garment is thrown away or discarded?

A: A shirt treated with this technology and placed in a landfill will break down to basic components in about five years.

This product is the most environmentally friendly and user friendly antimicrobial on the market!

Benefits in highlights:

 • EPA Registered for a long list of uses and applications
 • Odorless and colorless
 • Highly durable
 • Non-toxic
 • Water based
 • Long term prevention of a wide range of microbial growth
 • Protects a wide range of surfaces both porous and non-porous
 • Can be wiped, sprayed or misted on virtually any surface and dries rapidly
 • Non-leaching
 • No off-gassing

Benefits in detail

 • The material performs without diffusion or leaching off the applied substrate.
 • Bound technology – unlike conventional disinfectants, poisons, phenols or heavy metals, our technology performs while bound to the applied surface (substrate).
 • Residual Efficacy– Unlike other antimicrobials, our product's efficacy remains for a long period of time. Our products specifies reapplication every 90 days and has been independently tested for 100 standard washes.
 • Porous and Non porous Surfaces– Our technology allows for both porous and nonporous materials.
 • Effective against a wide array of odor causing bacteria, fungi and mold. 
 • No Super Bugs– There is no known or anticipated risk for microbes to mutate to a Super Bug. This is due to the bound technology. Other technologies work by "uploading" into the microorganism resulting sometimes in a mutation of the original microorganism.
 • Shelf Life-1 year shelf life or longer unopened. Once opened, use in 1 year.
 • Ease of Use– The product can be applied in or on most substrates.
 • Safety– It is a completely water-based formulation. It is easily used by field personnel using a basic backpack sprayer. It has a long safety record with many manufacturers. Neither product uses heavy metals, arsenic, tin, phenols or poisons.

NanoFix is the Israeli branded name of  משב רוחfor an American manufactured and EPA approved product.

מדיניות פרטיות

מאחר שהגוף (רענן שמואלי – משב רוח) (להלן "החברה") משב רוח מכבדת את פרטיות המשתמשים באתרי האינטרנט שהיא מנהלת ומפעילה.(להלן-"האתרים"), החליטה החברה לפרסם את מדיניותה ביחס להגנת הפרטיות באתרים, והיא מתחייבת כלפי המשתמש לקיים מדיניות זו.

מטרת המדיניות להסביר מהם נוהגי החברה ביחס לפרטיות המשתמשים באתרים, וכיצד משתמשת החברה במידע, הנמסר לה על-ידי המשתמשים באתרים או הנאסף על-ידה בעת השימוש באתרים.

כללי
בעת שימוש בשירותי האתרים נאסף מידע עליך. חלק מהמידע מזהה אותך באופן אישי, כלומר בשמו ובכתובתך, מוצרים ושירותים שרכשת או ביקשת למכור, אמצעי התשלום ששימשו אותך, וכיו"ב. זהו המידע שאתה מוסר ביודעין, לדוגמה בעת שתירשם לשירותים באתרים. חלק מהמידע אינו מזהה אותך אישית ואינו נשמר ביחד עם פרטיך. זהו מידע סטטיסטי ומצטבר. לדוגמה, פרסומות שקראת באתר, העמודים שבהם צפית, ההצעות והשירותים שעניינו אותך, כתובת האינטרנט (IP ) שממנה פנית  ועוד.

רישום לשירותים
ככל שנדרשים פרטים אישיים בעת רישום לשירותים באתרים או בעת רכישת מוצרים בהם, החברה תבקש ממך רק את המידע הנחוץ במישרין לאספקת השירותים או לרכישת המוצרים.

מאגר המידע
הנתונים שנאספו  יישמרו במאגר המידע של החברה ובאחריותה.

השימוש במידע
השימוש במידע שנאסף, ייעשה רק על פי מדיניות פרטיות זו או על פי הוראות כל דין, על מנת –

המידע שישמש את החברה יהיה בעיקרו מידע סטטיסטי, שאינו מזהה אישית.

דיוור ישיר אלקטרוני
החברה מעונינת לשלוח אליך מדי פעם בדואר אלקטרוני מידע בדבר שירותיה וכן מידע שיווקי ופרסומי

מידע כזה ישוגר אליך רק אם נתת הסכמה מפורשת לכך, ובכל עת תוכל לבטל את הסכמתך ולחדול מקבלתו.

החברה לא תמסור את פרטיך האישיים למפרסמים. עם זאת, היא רשאית להעביר מידע סטטיסטי על פעילות המשתמשים באתרים.

מידע סטטיסטי שיועבר לא יזהה אותך אישית.

 

מסירת מידע לצד שלישי
החברה לא תעביר לצדדים שלישיים את פרטיך האישיים והמידע שנאסף על פעילותך באתר אלא במקרים המפורטים להלן:

Cookies
אתר החברה  משתמש ב"עוגיות" (Cookies) לצורך תפעולם השוטף והתקין, ובכלל זה כדי לאסוף נתונים סטטיסטיים אודות השימוש באתר, לאימות פרטים, כדי להתאים את האתר להעדפותיך האישיות ולצורכי אבטחת מידע.

דפדפנים מודרניים כוללים אפשרות להימנע מקבלת Cookies. אם אינך יודע כיצד לעשות זאת, בדוק בקובץ העזרה של הדפדפן שבו אתה משתמש.

פרסומות של צדדים שלישיים
החברה מתירה לחברות אחרות לנהל את מערך הפרסומות באתרים. המודעות שבהן אתה צופה בעת הביקור באתרי מגיעות ממחשביהן של אותן חברות. כדי לנהל את הפרסומות שלהן, חברות אלה חברות אלה מציבות Cookies במחשבך. ה-Cookies מאפשרים להן לאסוף מידע על האתרים שבהם צפית בפרסומות שהציבו ועל אילו פרסומות הקשת. השימוש שחברות אלה עושות ב-Cookies כפוף למדיניות הפרטיות שלהן ולא למדיניות הפרטיות של החברה

אבטחת מידע
החברה מיישמת באתריה מערכות ונהלים עדכניים לאבטחת מידע. בעוד שמערכות ונהלים אלה מצמצמים את הסיכונים לחדירה בלתי-מורשית, אין הם מעניקים בטחון מוחלט. לכן, החברה לא מתחייבת ששירותיה  יהיו חסינים באופן מוחלט מפני גישה בלתי-מורשית למידע המאוחסן בהם.

זכות לעיין במידע
על-פי חוק הגנת הפרטיות, התשמ"א – 1981, כל אדם זכאי לעיין במידע שעליו המוחזק במאגר מידע. אדם שעיין במידע שעליו ומצא כי אינו נכון, שלם, ברור או מעודכן, רשאי לפנות לבעל מאגר המידע בבקשה לתקן את המידע או למוחקו.

פנייה כזאת יש להפנות אל mashav3737@gmail.com  או באמצעות דואר רגיל אל: רענן שמואלי, מצפה אביב, משגב, מיקוד: 2018700.

בנוסף, אם המידע שבמאגרי החברה משמש לצורך פניה אישית אליך,  אתה זכאי על-פי חוק הגנת הפרטיות, התשמ"א- 1981 לדרוש בכתב שהמידע המתייחס אליך יימחק ממאגר המידע

שינויים במדיניות הפרטיות
בכל מקרה בו יבוצעו במדיניות זו שינויים מהותיים בהוראות שעניינן השימוש במידע אישי שמסרת, תפורסם על-כך הודעה בעמוד הבית של האתרים.